واشنگتن: بایدن نگران چین نیستدر حالی که چین تمرین‌ها را به سمت «شرایط جنگ واقعی» سوق داد -اقدامی که تایوان آن را یک تهدید مستقیم می‌داند- بایدن تهدید چین را به نرمی تهدید کرد – که WH را بر آن داشت تا سخنان رئیس‌جمهور را روشن کند.

به گزارش آرتی، «کارین ژان پیر» سخنگوی کاخ سفید سخنان بایدن را این طور اصلاح کرد: «اقدامات آن‌ها [چین]تحریک‌آمیز، غیرمسئولانه هستند و خطر اشتباه محاسباتی را افزایش می‌دهند، این همان چیزی است که رئیس‌جمهور به آن اشاره می‌کند.»

در حالی که فرماندهی شرق ارتش چین در بیانیه‌ای اعلام کرد که قرار است تمرینات مشترکی را با تمرکز بر عملیات ضد زیردریایی و حمله دریایی انجام دهد، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا اعلام نگرانی شدید واشنگتن در این خصوص را اظهار کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا سفر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا یک اشتباه بوده است یا خیر؟ گفت: «این تصمیم او بود.»

این اظهارات به دنبال شفاف‌سازی توسط واشنگتن در ماه گذشته است که بایدن در آن گفته این سفر «یک ایده بد» است. پکن معتقد است که بایدن می‌توانست این سفر را متوقف کند.

وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه (دیروز) در بیانیه‌ای هشدار داد هرکس اصل چین واحد را به چالش بکشاند مسئول ایجاد تنش در تنگه تایوان خواهد بود.منبع