مناظره‌ها از نگاه دوست و دشمن

اولین دور مناظره تلویزیونی شش کاندیدای چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با موضوع اقتصاد برگزار شد. بحث از منظر بسیاری بیشتر بر موضوع تحریم و در مقابل کاندیداهایی چون «مسعود المدیکیان» و «مصطفی پورمحمدی» متمرکز بود که بر ضرورت مذاکره برای رفع تحریم ها تاکید داشتند. سعید جلیلی، علی رضا زاکانی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی بر پرهیز از «دیپلماسی التماس» و اولویت دادن به «خنثی‌سازی تحریم‌ها» تاکید کردند. محمدباقر قالیباف یکی دیگر از کاندیدای اصولگرایان نیز گفت: باید با پیشنهادات روشنی مانند اقدام علیه کارگری، حصر را حل کنیم.

قاضی زاده در مناظره سوم، توجیهاتی را برای «سفر عفیفانه»، لزوم پرهیز از منع رفت و آمد و مهاجرت هنرمندان توسط پزشکان، سه روز سفر رایگان برای هر ایرانی از طریق جلیلی و وقوع «عروسی میلیونی» در سیزدهم ایجاد کرد. این ماه دولت توسط زاکانی و …. دنبال واکنش ها و نظرات انتقادی زیاد بودم

وزن سنگین روابط خارجی در بحث های اقتصادی و تحریمی البته انتقاداتی را متوجه کل بحث کرده است. به عنوان مثال، کارشناس «اکونومیست» درباره بحث اول نوشت: در دو بخش اول بحث، با وجود موضوعاتی چون «برنامه هفتم توسعه و اهداف اصلی آن»، «ثبات سازی اقتصاد کشور» و «سیاست ها» ماده 44: «هیچ یک از کاندیداها به اصلاح نظام بانکی مربوط نمی شوند، از اهداف اصلی برنامه هفتم توسعه می توان به دستیابی به نسبت کفایت سرمایه بانک ها به 8 درصد و کاهش عدم تعادل در شبکه بانکی اشاره کرد. 20 درصد سالانه که نیازمند منابع قابل توجه و چالش های اجرایی زیادی است.

دومین مناظره اجتماعی با عنوان «خدمات قضایی دولت» در 31 ژوئن، نامزدها را رو در روی یکدیگر قرار داد تا در مورد برنامه های خود و رقبای خود صحبت کنند. این مناظره با وجود صحنه هایی مانند ادعای پورمحمدی علیه جلیلی مبنی بر نگاه فرقه گرایانه به موضوع FATF و صحبت های پزشکان و زاکانی با کلیدواژه هایی مانند «ما ناجوانمردانه پدر مردم است» و… به مذاق آن ها. که آن را دوست دارند شاهد جنجال و افشاگری است و از یک سو خوب نبود که یک دعوای ساده بین نامزدها صورت بگیرد.

البته این بدان معنا نیست که فضای نسبتاً آرام مناظره به بحث‌های جدی و جالبی منجر شد تا جایی که انتقاد از مناظره‌ها به عنوان «کسالت‌آور» افزایش یافت. بسیاری از مردم گفتند که کاندیداها را دیده‌اند که در برنامه‌های رادیویی همان چیزها را تکرار می‌کنند. همزمان نتایج نظرسنجی ایسپا در مناظره اول منتشر شد. بر اساس آخرین نظرسنجی ایسپا که در 29 تا 30 ژوئن انجام شد، 73.2 درصد از مردم گفتند که مناظره نامزدها را از تلویزیون تماشا نکرده اند.

رسانه‌های فارسی‌زبان خارجی مانند بی‌بی‌سی فارسی این مناظره را این‌گونه دیدند: «در این مناظره، برخلاف مناظره اول که اکثراً بدون پریدن کاندیداها روی حرف‌های یکدیگر برگزار شد، نامزدها چندین بار حرف یکدیگر را قطع کردند.

محتوای بحث سوم; از حجاب تا فیلترینگ

بلافاصله پس از دور دوم، در اولین جمعه تیرماه، نامزدها برای مناظره فرهنگی وارد استودیوی تلویزیون شدند. مناظره ای که در آن دو موضوع مهم مدنی، یعنی حجاب و انحلال موضوع اظهار نظر آنها بود. در رابطه با موضوع حجاب همانطور که انتظار می رفت پزشکان و پورمحمدی موافق تغییر وضع موجود بودند. پورمحمدی با بیان اینکه آنچه در خیابان ها می بینیم ابراز اعتراض است، وعده داد: لایحه حجاب را پس می گیرم.

این پزشکان همچنین تاکید کردند که «به زور نمی‌توانیم زنان را مجبور به حجاب کنیم». انتقادات مجلس و اطلاعات نادرست رئیس آن نشان داد که «لایحه قانون تامین امنیت زنان و جلوگیری از خشونت علیه زنان در مجلس مسکوت ماند که دنیا را شگفت زده کرد» و واکنش ها و اظهارنظرهای بسیاری را در فضای مجازی برانگیخت.

قالیباف از دیگر اظهارات کاندیداها گفت: بدپوششی و بی حجابی آفت جامعه و خانواده ماست و نباید اجازه دهیم این اتفاق بیفتد و قاضی زاده هاشمی گفت: برخی به زنان ما ظلم کرده اند. بهانه آزادی».

طرح موضوع «زنان محجبه» از سوی پزشکان و واکنش زاکانی که نامزد اصلاح طلبان را به دروغگویی یا شوخی متهم می کرد، از نقاط داغ این مناظره بود. از طرفی پزشکان این سوال را مطرح کردند که آیا تا آخر زنده خواهید ماند؟ او رقیب خود را به “دختر بودن” متهم کرد. این اظهارات باعث شد تا نامزدهای اصولگرا پس از مناظره با انتقادات زیادی مواجه شوند. از جمله، خبرگزاری النا به نقل از یکی از چهره های سیاسی اصلاح طلب نوشت: در بیان مسائل و اقدامات کاندیداهای طیف اصولگرا شاهد تناقضات جدی بوده ایم. به چشم ملت نشستند و به زنان و دختران ایرانی به زبان و بیان خود توهین کردند و گفتند که باید با آنها محترمانه رفتار کرد.

در این مناظره موضوع «زنان محجبه» از سوی پزشکان و واکنش زاکانی که نامزد اصلاح طلبان را به دروغگویی یا شوخی متهم می کرد، از نقاط داغ مناظره ها بود. از طرفی پزشکان این سوال را مطرح کردند که آیا تا آخر زنده خواهید ماند؟ او طرف مقابل را به “پوشانی” متهم کرد.

اما در مورد نامزدی، همه نامزدها مخالفت خود را با مسدود کردن ارتباطات اعلام کردند. اما نظر کاندیداهای طیف اصولگرا و جدید اصولگرا حمایت و تمجید از برنامه های بومی بود. زاکانی در موضعی نزدیک به قالیباف گفت: «خارجی‌ها باید سرور پلتفرم خود را وارد ایران کنند». دو شخصیت رقیب نیز بیشترین انتقاد را در زمینه Consequences Liquidation و V دارند. س فروش را تکرار کنید.

در این میان برخورد زاکانی با پورمحمدی و بیان اینکه بیشتر انحلال در دوره پورمحمدی صورت گرفته، سطح بحث ها را تا حدودی بالا برد.

بحث از دیدگاه دوستان و دشمنان

علاوه بر آنچه گفته شد، قاضی زاده در این بحث توجیهاتی را برای «سفر عفیفانه»، لزوم پرهیز از منع رفت و آمد و مهاجرت هنرمندان توسط پزشکان، سه روز سفر رایگان برای هر ایرانی توسط جلیلی و وقوع «میلیون ها» ارائه کرد. شادی ها» در دوره دولت سیزدهم. از زاکانی و… موضوعاتی بود که بیش از سایر موضوعات مورد توجه قرار گرفت و واکنش های بسیاری را برانگیخت.

در گفت‌وگوهای انجام شده تاکنون، موضوعاتی مانند سوابق دولت‌های گذشته، رقابت بر سر به ارث بردن دولت شهید رئیسی و انتقادات متعددی از چهره‌هایی مانند حسن روحانی، رئیس‌جمهور سابق مطرح شده است.

در مجموع و تا کنون همانطور که اشاره کردیم انتقادات و نظرات زیادی درباره بحث های رسانه ای و موضوعاتی مانند کارنامه دولت های گذشته، رقابت بر سر به ارث بردن دولت شهید رئیسی و انتقادات زیادی به چهره هایی مانند حسن روحانی وجود داشته است. ، رئیس جمهور سابق نیز جایگاه برجسته ای به دست آورد. همچنین آنچه رقبای پزشکان بر آن تاکید دارند این است که دولت او «دولت سوم روحانی» خواهد بود.
روزنامه الهمشهری در مطلبی با عنوان دولت دوم رایچی یا دولت سوم روحانی؟ وی در همین رابطه نوشت: مناظره سوم برای 6 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در حالی برگزار شد که اظهارات تصویری برخی از نامزدها بازتاب گسترده ای در افکار عمومی داشت.

به نوشته این روزنامه، پزشکان و برمحمدی نگاهی فرافکنانه به برخی از مشکلات کشور دارند، در حالی که بررسی ترکیب مشاوران و فعالان ستادی آنان بیش از هر چیز نشان می دهد که عوامل مشکلات کشور و بنیانگذاران وضعیت کنونی در حال حاضر در ستاد خود فعال هستند و سعی می کنند برای فرار از زیر بار مسئولیت چالش های فعلی آدرس های اشتباهی ارائه دهند. بررسی ترکیب ستادی و مشاوران این کاندیداها شاهدی بر این مدعاست.

فریختگان در مقاله ای با عنوان اجماع منفی در مورد روحانی نوشت: علیرغم ضعف مناظره ها و پایین بودن تضاد اندیشه های حاکمیتی در این سه مناظره، به نظر می رسد علیرغم تاخیر آن، اصلی ترین مناقشه سیاسی در کشور باشد. فضای انتخاباتی بالاخره شکل گرفته است. رقابت همه نامزدهای انتخاباتی برای فرار از میراث روحانی نشانه مهمی از این امر است. اما اگر وضعیت به همین شکل باقی بماند، هرکسی که از میراث معنوی دور است، فرصت بهتری برای فعالیت سیاسی خواهد داشت.

از سوی دیگر روزنامه اصلاح طلب شرق رقبای اصولگرایان را به «قول دادن غیرممکن» متهم کرد و نوشت: از ۴۵ هزار تومان حمایت از دولت محمود احمدی نژاد تا سبد غذایی دولت حسن روحانی و حمایت از بنزین و بنزین. . حمایت از 300 تا 400 هزار تومان از سوی دولت (شهید) ابراهیم رئیسی و اعداد حمایتی رو به افزایش و تورم چندین برابر شده است. دولت‌ها بارها گفته‌اند که پرداخت یارانه‌های گزاف باعث کسری بودجه، افزایش تورم و کاهش قدرت خرید مردم شده است، اما عجیب این است که سیاست پرداخت 9 تن یارانه را ادامه داده و حتی بر تعداد آن افزوده است. به طور مداوم. اکنون در مناظره های چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برخی از کاندیداها بدون توجه به تجربه های مکرر و ناموفق در ریختن پول، وعده های بزرگتر و عجیب تری برای حمایت از مردم می دهند!

روزنامه «آرمان ملی» وابسته به جریان اعتدال، این قسمت از مناظره را تیتر اول خود کرده است: «پزشکان: آقای زاکانی شما جای خدا نشسته اید یا مردم؟

گذشته از سوگیری سیاسی، برخی روزنامه ها به نقد عینی مناظره ها و رقابت ها به طور کلی علاقه مند بودند. روزنامه خراسان با تیتر «بی توجهی به 4 میلیون رأی اول» نوشت: همانطور که در مناظره ها و برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری مشاهده کردید، تقریباً هیچ یک از میزگردها و مناظره ها برنامه مدون و مشخصی برای دهه 80 و 80 ندارند. . رای اول

روزنامه جوان نیز گزارشی با عنوان مناظره 4 دقیقه ای زیر سایه فوتبال به مدت 90 دقیقه! وی در بخشی از انتقاد خود گفت: فرصت چهار دقیقه ای برای هر کاندیدا برای تبیین سیاست های کلی اقتصادی یا فرهنگی و فاصله زمانی حدود نیم ساعت با فرصت چهار دقیقه ای بعدی است که نخ سخنرانی از بین می رود و از بین می رود. سخنرانی قبلی به نتیجه نرسیده بود که جذابیت بحث ها را مختل کرد.

تمرکز شبکه های مجازی رسانه های خارجی بر روی تصاویری با عنوان تنش بر سر حجاب در مترو شهر رای همزمان با مناظره کاندیداها درباره حجاب، توجه بسیاری را به سمت گرایش های آشکار و پنهان جلب کرد. این رسانه ها در رابطه با موضوع حجاب کلیات انتخابات و برخی کاندیداهای خاص موضوع گمانه زنی های فراوان رسانه های خارجی خواهد بود؟

نگاهی به پوشش رقابت‌های انتخاباتی، به‌ویژه مناظره‌ها در رسانه‌های خارجی فارسی‌زبان، رویکردی را نشان می‌دهد که اشتراکات بسیاری در طیف وسیعی از این رسانه‌ها دارد.

رسانه های خارجی در یکی از این مضامین رایج بر فضای سرد رقابت ها و بیهوده بودن بحث ها تاکید دارند. به عنوان مثال، ایران اینترنشنال توئیت دبیر شورای عالی جوانان و جوانان را منتشر و برجسته کرد: وحید یامین پور، دبیر شورای عالی جوانان در دولت در ایکس نوشت: «احتمالا بحث های این دوره وجود دارد. برخلاف انتظار منجر به کاهش مشارکت خواهد شد.» او گفت که بحث‌ها به سطح «صحبت‌های کارشناسی معمولی» رسیده و باعث «ناامیدی و بی انگیزگی» شده است.

در میان اظهارنظرهای متعدد، مشابه و مکرر کارشناسان ایران اینترنشنال درباره این موضوع، یکی از این کارشناسان رسانه مدعی شد: مردم نسبت به انتخابات دولت بی تفاوت هستند و دولت همچنان در تلاش است تا انتخابات خود را داغ کند.

رادیو فردا درباره مناظره ها نیز گزارش داد: سوابق طولانی و قطور برخی از کاندیداها مانند قالیباف و جلیلی و به دنبال آن زاکانی و قاضی زاده که از آنها به عنوان کاندیدای پوششی یاد می شود و خاستگاه سیاسی پزشکان هیچ کدام نداشتند. دسترسی به. از هیجان مناظره های انتخاباتی بکاهید.

به گزارش رادیو فردا، در مناظره دوم، تکرار جملات و شعارها به حدی بود که گاهی خود نامزدها به یکدیگر تذکر می دادند. از این منظر می توان گفت که محاسبات آن دسته از فعالان سیاسی و انتخاباتی که امیدوار بودند با برگزاری مناظره، تنور انتخابات را داغ کنند، اشتباه بوده است.

علاوه بر این روند کلی، برخی از رسانه های معاند سعی کردند تا حد امکان با تایید یا انتشار محتوای راستی آزمایی در سایر رسانه ها، محتوای مسابقات و موضوعات مطرح شده در مناظره ها را مورد تردید قرار دهند. در کنار این موضوعات خبری مربوط به انتخابات و مناظره ها، همزمان با جلب توجه کاندیداها به بحث حجاب، تصاویری با عنوان تنش بر سر حجاب در مترو شهر رای در شبکه های مجازی رسانه های مذکور متمرکز شده است. بسیاری علاقه مند به دانستن رویکردهای یافتن و کتمان این ابزارها در رابطه با انتخابات عمومی خواهند بود و برخی از نامزدهای خاص موضوع گمانه زنی های زیادی خواهد بود.

منبع: ایرنا

منبع