فراخوان جایزه ملی کتاب کودک منتشر شدعلی اصغر دریایی در حاشیه نشست رسانه‌ای نویسنده کتاب «اشک‌های یک زن» اظهار داشت: با هدف تشویق و ترغیب کودکان و نوجوانان و همچنین شناسایی و معرفی نویسندگان، مترجمان و ناشران فعال کشور در عرصه کتاب کودک نخستین جایزه ملی کتاب کودک برگزار می‌شود.

او افزود: از مهمترین اهداف برگزاری این جایزه علاوه بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان، کمک به ارتقای کیفیت کتاب‌های حوزه کودکان و نوجوانان، حمایت از شاعران، نویسندگان، مترجمان، تصویرگران و ناشران کتاب کوردک است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی استان کردستان تصریح کرد: یکی از مهمترین راه‌های تشویق کودکان و نوجوانان به مطالعه کتاب و عادت دادن این قشر کنجکاو به مطالعه علاوه بر برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، رونمایی از کتب مهم وتاثیرگذار، برگزاری جشن‌های کتاب با حضور نویسندگان نامدار و اجرای جشن امضاء با حضور نویسندگان مشهور و تشویق نویسندگان، شاعران، تصویرگران و ناشران برتر این عرصه است.

دریایی تصریح کرد: در عرصه فرهنگی به ویژه کتاب و کتابخوانی هم افزایی و همکاری سازمان‌ها و ادارات و نهاد‌های فرهنگی بسیار مهم و در تحقق اهداف بسیار تاثیرگذار است براین اساس دبیرخانه هفتمین پایتخت کتاب ایران با همکاری اداره کل ارشاد استان و شورای اسلامی و شهرداری سنندج و خانه کتاب و ادبیات ایران، فراخوان نخستین جایزه ملی کتاب کودک را منتشر و از نویسندگان، مترجمین، شاعران و تصویرگران عرصه کتاب کودک دعوت می‌شود آثار خود را به دبیرخانه پایتخت کتاب ایران در شهر سنندج ارسال نمایند.

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی کردستان در خصوص فعالیت‌های عرصه کتاب و کتابخوانی در سطح استان کردستان یادآور شد: دبیرخانه هفتمین پایتخت کتاب ایران علاوه بر برگزاری جایزه ملی کتاب کودک و شرکت فعال در سی و سومین نمایشگاه کتاب تهران و برگزاری جشن روز سنندج، برنامه‌ها و فعالیت‌های چشمگیری در سال جاری تدارک دیده بود، از جمله جلسات منظم نقد و بررسی کتاب‌های تازه منتشر شده، رونمایی از کتب نامداران عرصه فرهنگ و هنر و اهدای کتاب به مناطق حاشیه شهر سنندج و افتتاح کتابخانه مشارکتی در شهرک نایسر سنندج از جمله مهمترین فعالیت‌های این دبیرخانه بوده است.

او در خصوص بخش‌های این جایزه ملی اظهار داشت: این جایزه در سه بخش پذیرای آثار است، بخش داستان و ترجمه، بخش شعر و آخرین بخش نیز شامل تصویرگری کتاب کودک است.

دریایی شرایط شرکت در این جایزه ملی را اینچنین تشریح کرد: کتاب‌های حوزه کودک بایستی چاپ سال ۱۴۰۰ باشد و هر مولف لازم است ۳ عنوان اثر خویش را به دبیرخانه ارسال نماید، مهلت ارسال آثار تا ۲۵ شهریورماه ۱۴۰۱ تعیین شده است.

آدرس و شماره تماس دبیرخانه هفتمین جایزه کتاب کودک به شرح زیر است: کردستان، سنندج، خیابان توحید، مجتمع فرهنگی و هنری فجر سنندج اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان، دبیرخانه هفتمین پایتحت کتاب ایران، شماره تماس: ۳۳۲۸۵۲۶۱منبع