درخواست رسمی اوکراین برای عضویت در ناتوکی‌یف روز سه‌شنبه اعلام کرد درخواست این کشور برای پیوستن به ائتلاف آتلانتیک شمالی، توسط ناتو دریافت شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین که شاهد از دست رفتن ۱۵ درصد خاک کشورش بود، در واکنش به این اقدام، باز هم دست به دامن غرب شد و برای عضویت سریع کشورش در ناتو تقاضایی را به این ائتلاف نظامی ارائه کرد.

این درخواست، اما یک بار دیگر با واکنش سرد دبیرکل ناتو و آمریکا مواجه شد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در واکنش به درخواست زلنسکی مدعی شد از حق اوکراین برای انتخاب مسیر خود و پیوستن به این ائتلاف حمایت می‌کند، اما در عین حال گفت «تمرکز اصلی کنونی ما، ارائه حمایت فوری به اوکراین برای دفاع از خود در برابر حمله روسیه است».

استولتنبرگ  دیروز مدعی شد بهترین راه برای پاسخ به روسیه در واکنش به برگزاری همه‌پرسی و الحاق ۴ منطقه در شرق اوکراین به خاک روسیه، حمایت همه جانبه از اوکراین است، این حمایت باید شامل حمایت نظامی، اقتصادی و مالی باشد.

وی در مصاحبه با شبکه ان‌بی‌سی نیوز آمریکا با استقبال از تصمیم جدید «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برای حمایت‌های مالی و تسلیحاتی بیشتر از اوکراین گفت: «ما همچنین شاهد افزایش حمایت‌های جدید از سوی فرانسه، آلمان، دانمارک، نروژ و شماری دیگر از کشور‌ها اوکراین هستیم.»

دبیرکل ناتو بدون اشاره به برگزاری همه‌پرسی در مناطق شرقی اوکراین، مدعی شد: «این مناطق بخشی از خاک اوکراین هستند و ما مطمئن هستیم که اوکراین می‌تواند قلمروی خود را آزاد و آن را بازپس بگیرد.»

ینس استولتنبرگ همچنین مدعی شد: «ناتو به هرگونه حمله به زیرساخت‌های حیاتی خود به صورت یکپارچه و سخت پاسخ خواهد داد.»منبع