جمهوری چک و لهستان از حریم هوایی ما محافظت خواهند کردوزارت دفاع اسلواکی روز شنبه اعلام کرد در حالیکه این کشور عضو ناتو با میگ‌های ۲۹ ساخت روسیه خداحافظی می‌کند، جمهوری چک و لهستان حریم هوایی کشور همسایه شان اسلواکی را محافظت خواهند کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، توافقنامه مربوط به حفاظت از حریم هوایی اسلواکی از سوی نیرو‌های هوایی جمهوری چک و لهستان در روز شنبه در دیدار یاروسلاو ناد وزیر دفاع اسلواکی و وی یانا سرنوچوا و ماریوش بلاشژاک همتایانش از جمهوری چک و لهستان امضا شد.

مارتینا کووال کاکاشیکووا، سخنگوی وزارت دفاع اسلواکی در بیانیه‌ای گفت «این توافق از اول سپتامبر، زمانی که جنگنده‌های میگ ۲۹ اسلوواکی زمین‌گیر می‌شوند، اجرایی می‌شود».

پیش از این، این وزارتخانه اعلام کرده بود میگ‌ها را از رده خارج می‌کند، زیرا تعمیر و نگهداری آن‌ها بسیار گران شده است و پرسنل روسی به تدریج اسلواکی را ترک می‌کنند.

در ماه آوریل، ادوارد هگر، نخست وزیر اسلواکی گفت کشورش ممکن است میگ‌های ۲۹ خود را به اوکراین بفرستد، اما جزئیاتی در این باره ارائه نشد.

ناد ۱۴ اوت گزارش‌هایی مبنی بر اینکه اسلواکی قبلاً این جنگنده را به اوکراین تحویل داده است، تکذیب کرد و افزود هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده است

جمهوری چک و لهستان تا زمانی که جنگنده‌های F-۱۶ آمریکایی برای جایگزینی MiG-۲۹ به اسلواکی تحویل داده شود، از حریم هوایی اسلواکی محافظت خواهند کرد. خرید این اف -۱۶‌ها در سال ۲۰۱۸ تکمیل شد و تحویل آن برای سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده است.منبع