تلاش برای رفع موانع ورود «کشتی کروز» به دریای خزر


جواد واحدی، معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در حاشیه آیین افتتاح یک هتل آپارتمان در شهرستان انزلی گفت: گیلان زیرساخت لازم برای ورود کشتی‌های کروز (هتل‌های لوکس ۵ ستاره دریایی) را دارد.

او افزود: منطقه آزاد انزلی دارای مارینا (محوطه بندری کوچک ویژه قایق‌های تفریحی) است و «کشتی کروز» برای پهلوگیری به بندر نیاز دارد و این زیرساخت در گیلان وجود دارد و در استان مازندران نیز در یک بندر این امکانات فراهم شده است.

به گفته معاون وزیر میراث فرهنگی، برای ورود کشتی کروز به دریای خزر موانعی وجود دارد که یکی از آن‌ها سایز کشتی‌های کروزی است که باید از رود ولگا عبور کنند.

واحدی افزود: کشتی‌های کروز در سایز کوچک اقتصادی نبوده و کشتی‌های سایز بزرگ هم از دهانه ولگا عبور نمی‌کنند که این وزارت‌خانه با همکاری کشور‌های منطقه برای رفع این مشکلات تلاش می‌کند.

او برخوردار نبودن کشتی‌های مسافری و کروز از بنزین یارانه‌ای را از دیگر موانع موجود برای توسعه این صنعت اعلام و تصریح کرد: کشتی‌های مسافری باید از بنزین آزاد استفاده کنند که با پیگیری و انعقاد تفاهم نامه با وزارت نفت آیین‌نامه‌ای تدوین شد تا این کشتی‌های فعال در دریا‌های کشور از این یارانه بهره‌مند شوند.

جواد واحدی معاون وزیر میراث فرهنگی

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور گفت: این وزارتخانه و سازمان بنادر و دریانوردی می‌توانند با پرداخت تسهیلات از محل تبصره ۱۸ و صندوق توسعه به صاحبان این کشتی‌ها و متقاضیان ورود به این عرصه ساز و کار لازم را برای فعالیت کشتی‌های کروز و مسافری فراهم کنند.منبع