تلاش آلمان برای جایگزینی انرژی هسته‌ای با گاز روسیه«اولاف شولتس» صدراعظم آلمان در مقابل نگرانی‌های فزاینده در زمینه بحران انرژی مرتبط با زورآزمایی گازی با روسیه، روز چهارشنبه راه را برای تمدید مدت بهره برداری از سه نیروگاه هسته‌ای که هنوز در این کشور فعال اند، باز کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، شولتس گفت: این آخرین نیروگاه‌های هسته‌ای تنها برای تولید برق و تنها برای بخش کوچکی از آن مناسب اند، اما همین می‌تواند این معنا را داشته باشد که آن‌ها را برابر برنامه پیش بینی شده از شبکه قطع نکنیم.

آلمان پیشتر تصمیم گرفته بود تا پایان سال ۲۰۲۲ (تولید برق از) انرژی هسته‌ای را کنار بگذارد. با این حال، کاهش صادرات گاز روسیه به آلمان، در فضای جنگ اوکراین، مسئله حفظ آخرین نیروگاه‌های هسته‌ای فعال را در آلمان برای مدت طولانی تری در مقایسه با آنچه پیش بینی شده بود، دوباره مطرح کرده است.

برلین قرار است در هفته‌های آینده بر اساس کار کارشناسی که در حال انجام است، در این زمینه تصمیم بگیرد. صدراعظم آلمان روز چهارشنبه گفت پس از انجام این کارشناسی، نتیجه گیری خواهیم کرد.

صدر اعظم آلمان دیروز در مصاحبه‌ای اختصاصی با روزنامه گلوب اند میل کانادا ضمن تاکید بر ارسال انواع تسلیحات جدید به اوکراین، پوتین، رئیس جمهور روسیه را به نیرنگ و فریبکاری در صادرات گاز به آلمان متهم کرد.منبع