بمب‌افکن استراتژیک آمریکا بر فراز کره جنوبی به پرواز در می‌آیددر حالیکه واشنگتن و سئول امروز (شنبه) آخرین روز بزرگترین رزمایش هوایی خود را برگزار می‌کنند، آمریکا اعلام کرد که قصد دارد بمب افکن راهبردی سنگین فراصوت خود با نام «راکول بی-۱ لنسر» (B-۱B) را بر فراز کره جنوبی به پرواز در آورد.

به گزارش رویترز، وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه خود اعلام کرد که امروز در آخرین روز از رزمایش هوایی مشترک با آمریکا، حداقل یک بمب‌افکن فراصوت آمریکایی پرواز خواهد کرد، این رزمایش پیشتر قرار بود روز گذشته (جمعه) پایان یابد، اما یک روز دیگر هم ادامه پیدا کرد.

این اولین بار در طول ۵ سال گذشته (از ۲۰۱۷) هست که آمریکا این نوع بمب‌افکن را در رزمایش با کره جنوبی استفاده می‌کند. این نوع بمب‌افکن آمریکا از اکتبر گذشته در جزیره «گوام» مستقر شده‌اند.

ارتش کره جنوبی همچنین اعلام کرد که کره شمالی ۴ موشک کوتاه برد به دریا پرتاب کرده است. رزمایش هوایی آمریکا و کره جنوبی بزرگترین رزمایش میان این دو کشور تاکنون بوده است، این رزمایش شامل ۲۴۰ جنگنده است که در میانشان جت‌های اف-۳۵ از هر دو کشور به چشم می‌خورد و باعث خشم کره شمالی شده است.

چهارشنبه هفته گذشته کره شمالی در واکنش به این رزمایش تعدادبسیار زیادی موشک به هوا پرتاب کرد که در آن زمان اعلام شد حداقل یکی از آن‌ها به آب‌های قلمرو کره جنوبی برخورد کرده است. ژاپن هم ساعاتی بعد از پرتاب شدن این موشک‌ها به سمت کشورش خبر داد.

وزارت خارجه کره شمالی پرتاب این موشک‌ها را پاسخ مناسبی به اقدامات آمریکا و برگزاری این رزمایش هوایی دانست.منبع