اعطای ۱۴ خدمت تسهیلاتی به برگزیدگان المپیادی و کنکوروی دستیابی به توسعه پایدار کشور با استفاده از توانمندی‌های برگزیدگان، اعتلا و جذب نخبگان در رشته‌های هدف، توسعه متوازن، زمینه‌سازی برای ارتقای جایگاه علمی کشور و تعمیق و گسترش و آموزش‌های تخصصی در رشته‌های هدف را از اهداف این توافق‌نامه نام برد.

موحد، جامعه هدف این توافق‌نامه را دارندگان طلا، نقره و برنز المپیادهای دانش‌آموزان مورد تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست که این المپیادها شامل المپیادهای ادبیات فارسی، ریاضیات، شیمی، زیست‌شناسی، کامپیوتر و نجوم است.

به گفته معاون آینده‌سازان بنیاد ملی نخبگان، نفرات اول تا ۱۰۰ کشوری آزمون سراسری رشته‌های ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی و نفرات اول تا ۵۰ رتبه آزمون سراسری رشته‌های هنر و زبان‌های خارجی از دیگر مخاطبان این توافق‌نامه است.

موحد با اشاره به رشته‌های هدف این توافق‌نامه، گفت: رشته‌های اولویت دار این توافق نامه “علوم پایه ” چون آمار، فیزیک، ریاضی، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی و شیمی و رشته “علوم انسانی” شامل ایران‌شناسی، باستان‌شناسی، تاریخ، جامعه‌شناسی، جغرافیا، زبان عربی، ادبیات فارسی، علوم تربیتی، علوم قرآنی، حدیث و فلسفه و “کشاورزی” است.

وی گفت: برگزیدگان از ۱۴ تسهیل حمایتی چون پذیرش بدون آزمون دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد،  امکان تحصیل در دوره‌های دکتری پیوسته، بورسیه دکتری تخصصی، اعطای حق‌الزحمه در صورت تحصیل در داخل کشور، توانمندسازی در مدت تحصیل در داخل کشور، اعطای تسهیلات طرح جایگزین خدمت سربازی و اعطای تسهیلات پسا دکتری برخوردار خواهند شد.

موحد، اعطای تسهیلات راه‌اندازی کسب و کارهای دانش‌بنیان، اعطای تسهیلات صندوق بیمه و اعطای بیمه تکمیلی را از دیگر تسهیلات نام برد.

او ادامه داد: این تسهیلات در صورت پویایی این افراد اعطا می‌شود.

در این جلسه توافق‌نامه سه جانبه بنیاد ملی نخبگان، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در راستای حمایت از استعدادهای برتر تبادل شد.منبع